گروه برسام تجهیز راد برای اطلاعات بیشتر کاربران سایت مقاله های متعددی در اختیارشان قرار می دهد از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله درمورد ساچمه بلبرینگ مقاله ای کامل برای کاربران قرار دهیم.

ساچمه چیست؟

ساچمه به گلوله‌ های کوچک سربی گفته می‌ شود کاربرد اصلی ساچمه ‌ها به عنوان پرتابه در انواع تفنگ‌ ها است، اما کاربردهای صنعتی بسیار مهم و گوناگونی نیز دارد.

بلبرینگ ها از اجزای گوناگونی تشکیل شده اند که یکی از مهمترین آنها ساچمه بلبرینگ میباشد.

ساچمه بلبرینگ به کار رفته در بلبرینگ  نسبت به نوع آن از شکل ظاهری متفاوتی برخودار است. انواع تا کنون تولید و برای مصرف معرفی شده اند که میتوان به گرد، ‌ سوزنی،‌ مخروطی، استوانه ای و بشکه ای اشاره نمود.

ساچمه چیست؟

انواع ساچمه بلبرینگ

کاربرد گرد :

از پرکاربردترین نوع که در بیشتر بلبرینگ ها از آن استفاده میشود باید به گرد اشاره نمود. به راحتی میتوان شکل ظاهری گرد را از نام آن حدث زد. شکل ظاهری گرد کروی بوده و حرک غلتشی بسیار خوبی را ایجاد میکند. تحمل فشار گرد نسبت به نوع و همچنین کاربرد آن متفاوت است و اگر فشار وارد شده به آن بیشتر از حد مجاز باشد میتواند منجر به له شدن آن گردد.

کاربرد سوزنی :

سوزنی بر خلاف گرد کاربرد محدودتری دارد و البته این به این معنا نیست که کاربرد زیادی ندارد. کاربرد سوزنی در دستگاه های صنعتی به وفور مشاهده میشود.

شکل ظاهری سوزنی با ساچمه های گرد کاملا متفاوت بوده و از حالت کروی خارج شده است. ابعاد ساچمه بلبرینگ سوزنی نیز متفاوت است و نسبت به نوع بلبرینگ ابعاد گوناگونی دارد.

کاربرد مخروطی :

از جمله که شکل ظاهری آن استوانه ای میباشد مخروطی است. مخروطی به دلیل اینکه از شکل ظاهری متفاوتی برخوردار بوده میتواند بار و فشار زیادی را تحمل کند و به راحتی آسیب نبیند.

کاربرد استوانه ای :

تمام از شکل ظاهری کروی برخوردار نیستند و اصولا نباید نیز اینگونه باشد. شکل استوانه ای برخی ساچمه ها باعث شده تا به آنها ساچمه بلبرینگ استوانه ای گفته شود.

استوانه ای نسبت به ساچمه های گرد میتواند فشار بیشتری را تحمل کند. نحوه قرار گیری استوانه ای درون قفسه نیز متفاوت میباشد و با فاصله کمی از یکدیگر قرار میگیرند که همین موضوع میتواند در فرسایش آنها تاثیر زیادی داشته باشد.

معرفی بشکه ای :

به خوبی از نام بشکه ای پیداست که شکل ظاهری آن شبیه به بشکه  میباشد. بشکه ای نسبت به تمامی بلبرینگ هایی که تا کنون معرفی شده اند از تحمل بار و فشار بالاتری برخوردار است و  برای بلبرینگ هایی که سرعت بالایی دارند نیز بسیار مناسب و کار آمد است. شکل ظاهری بشکه ای تقریبا شبیه به بلبرینگ های استوانه ای است اما یک تفاوت اساسی در نحوه قرار گیری آنها درون بلبرینگ وجود دارد. بشکه ای با فاصله مناسب از یکدیگر قرار میگیرند اما ساچمه های استوانه ای همانطور که گفته شد هیچ فاصله ای ندارند و فرسایش آنها زودرس است.