در مقاله های قبل سعی بر این داشتیم تا انواع بلبرینگ ها را از نظر برند مورد بررسی قرار دهیم اما در این مقاله می خواهیم که نوع مدل ساخته شده از بلبرینگ ها را مورد بررسی قرار دهیم که این مدل بلبرینگ کف گرد می باشد.

بلبرینگ کف گرد یک نوع مدل برای مصارف مختلف ساخته شده است که این مدل باز انواع مختلف زیر دسته دارد به عنوان مثال بلبرینگ کف گرد تک ردیفه ، دو ردیفه و بلبرینگ کف گرد در انواع برندها به چه گونه ای ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه مقاله همراه ما باشید تا به صورت کامل با بلبرینگ کف گرد آشنا شوید.

بلبرینگ کف گرد چیست؟

بلبرینگ های کف گرد به صورت یکطرفه و دوطرفه طراحی شده‌اند حرکت نیروهای محوری زیادی را قبول می نماید ولی نمی توانند تحت تنش نیروهای شعاعی قرار بگیرند پس در هیچ شرایطی یکطرفه نباید تحت اثر نیروی شعاعی قرار بگیرند . متریال بکار رفته در تولید این بلبرینگ شامل فولاد با استحکام و مقاومت سطحی بسیار بالا در برابر بارهای محوری می باشد که با درجه صیقل بسیار بالا تولید شده است و در اتصال نیز از گریس هایی با طول عمر بسیار بالا بصورت محدود استفاده می شود.


آنها از یک صفحه مواج و یک صفحه بدنه و عناصر غلطک با حفاظ تشکیل شده اند ، از این جهت عناصر غلطک به طور مطمئن در این مسیر حرکت هدایت می‌شود که باید بر روی این بلبرینگ ها بار محوری متوسط به طور ثابت است اثر نمایند ، در طراحی سطوح بلبرینگ های شیار دار محوری با بدنه کره ای واشری تخت برای بالانس انحرافات زاویه‌ ایی سطوح در بدنه تعبیه شده است. موارد استفاده برای پذیرش نیروهای محوری در اسپیندل ها با دور بالا از بلبرینگ های کف گرد استفاده میشود
انواع مختلف این بلبرینگ ها برای تحمل مقدار نیروی مختلفی طراحی شده اند.

نسبت به رولبرینگ های کف گرد برای کاربردهایی مورد استفاده قرار میگیرند که نیروی محوری کمتری را باید تحمل کنند. در صورتی که رولبرینگ های کف گرد بشکه ای یا استوانه ای برای مواقعی استفاده می شوند که بار محوری زیاد نیاز است و همین طور برای شفت هایی که هم محور نیستند را پشتیبانی می کنند.

معمولا دارای طول عمر بالایی هستند و ساچمه های بکار رفته در ساختمان آنها با اصطکاک بسیار اندک و سایش حداقلی و بصورت کاملا بی صدا عمل می کنند. در سرعت های بالاتر این بلبرینگ ها نیازمند روغن کاری می باشند که روغن کاری آنها با گریس های ویژه این نوع بلبرینگ صورت می پذیرد. معمولا، این بلبرینگ ها از دو واشر به عنوان راهگاه تشکیل شده اند که ساچمه ها درون آنها می غلتند. می توانند برای عملکرد در سرعت های بالاتر اما بارهای کمتر بکار گرفته شوند.

انواع بلبرینگ های کف گرد

اکنون طرح های زیر در این سری تولید می شوند:

  • یک طرفه
  • یک طرفه با واشر محفظه کروی و واشر نگهدارنده
  • دوطرفه

قفسه

جنس قفسه این بلبرینگ به شرح زیر می باشد:

  • قفسه از جنس فولاد پرس شده
  • قفسه از جنس برنج ماشین کاری شده
  • قفسه از جنس فولاد ماشین کاری شده

پسوند ها

پسوند های بکار رفته دراین بلبرینگ به شرح زیر است:

  • F: قفسه بلبرینگ از جنس فولاد ماشین کاری شده
  • M: قفسه بلبرینگ از جنس برنج ماشین کاری شده
  • P5: دقت کارکرد و دقت ابعاد مطابق کلاس استاندارد5
  • P6: دقت کارکرد و دقت ابعاد بهتر از حالت استاندارد مطابق کلاس استاندار 6